Lekarze Kliniki Laboratoria / Analizy lek. Przychodnie
Poradnie Firmy / Sprzęt medyczny Apteki Medycyna naturalna
Psychologia Rehabilitacja Optyka Odnowa biologiczna
Ośrodki sportu i rekreacji Fitness cluby / Kulturystyka Sklepy kosmetyczne Salony fryzjerskie,kosmetyczne


   19 sierpnia 2019 Imieniny: Jana,Bolesława    MediaBielsko
biuro@mediabielsko.pl
  Przydatne adresy

  Informacje


  Linki

  Polecamy
 • Najpopularniejszy serwis z ofertami pracy z Bielska - Białej i regionu. To najbardziej popularny serwis tego typu. Jeżeli szukasz pracy w Bielsku - szukaj go na stronie Praca Bielsko - Biała

 • Mieszkania, działki, domy na sprzedaż, wynajem z Bielska - Białej. Tysiące ogłoszeń z biur nieruchomości i prywatnych. Przeglądaj ogłoszenia i dodaj własne - serwis Nieruchomości Bielsko

 • Chcesz wypromować stronę internetową ? Skorzystaj z usług pozycjonowania firmy WizjaNet - najbardziej renomowanej i znanej firmy w regionie. Więcej: Pozycjonowanie Bielsko 
   Artykuł
  Na czym polega leczenie niepłodności? Na czym polega leczenie niepłodności?  (20-12-2017)

Endometrioza jest dziś jedną z najczęściej występujących przyczyn częściowej lub całkowitej bezpłodności u kobiet. Choroba ta zwana jest również wędrującą śluzówką macicy i polega na przemieszczaniu się i rozwoju komórek endometrium poza macicą.

 

Przemieszczające się komórki mogą dotrzeć do jajowodów i zakotwiczyć się tam, powodując problemy z płodnością. Komórki te mogą zagnieździć się również w jajniku, tworząc tak zwane czekoladowe torbiele, które są zbiornikami starej krwi. Zdiagnozowanie endometriozy wystarczająco wcześnie i zastosowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego i chirurgicznego może pomóc w leczeniu niepłodności spowodowanej endometriozą.

O bezpłodności mówi się wówczas, gdy ciąża nie pojawia się po okresie roku lub więcej przy regularnym współżyciu partnerów bez żadnych środków antykoncepcyjnych.

Należy wówczas udać się do specjalisty celem zbadania, czy ma ona podłoże genetyczne, czy też wynika z niepokojących zmian, na przykład endometriozy.

Problemy z płodnością mogą wystąpić zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny, dlatego obydwie strony powinny wykonać odpowiedni zestaw badań. Zależnie od przyczyny bezpłodności istnieje kilka metod leczenia, w tym hormonalne pobudzanie układu rozrodczego kobiety lub inseminacja. Oczywiście w przypadku nieudanych prób istnieje możliwość zapłodnienia in vitro, uznawane za najbardziej efektywną terapię. Jeśli jednak przyczyną niepłodności jest endometrioza, pierwszym krokiem będzie leczenie farmakologiczne lub laparoskopia.

Leczenie farmakologiczne

Główny nurt ginekologii jako pierwszą metodę leczenia endometriozy proponuje antykoncepcję i leki hormonalne zatrzymujące cykl miesięczny. Niestety, metoda ta nie pomaga w przypadku leczenia bezpłodności. Można więc uznać, że leczenie farmakologiczne i hormonalne sprawdzi się jedynie jako metoda łagodzenia objawów choroby i eliminowania jej u kobiet, które nie podjęły jeszcze decyzji o macierzyństwie. Ryzyko nawrotu choroby po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest bowiem bardzo wysokie. Alternatywą dla tej metody jest jednak znacznie bardziej skuteczna ginekologia laparoskopowa – chirurgiczna metoda usuwania ognisk endometriozy.

Ginekologia laparoskopowa

Laparoskopia jest najczęściej wybieraną metodą leczenia endometriozy. Jest to metoda względnie bezpieczna i nie wymagająca długiego pobytu pacjentki w szpitalu, a ryzyko powikłań po niej jest niewielkie. To właśnie z tego powodu zarówno lekarze jak i pacjentki wybierają ją jako domyślną metodę leczenia endometriozy. Laparoskopia jest stosunkowo młodą techniką badań i jeszcze dwadzieścia lat temu stosowano ją wyłącznie do diagnostyki i pobierania wycinków do badań histopatologicznych. Obecne jednak stosuje się ją także podczas zabiegów operacyjnych, między innymi usuwania zmian związanych z endometriozą.

Laparoskopia wykonywana jest za pomocą rurki składającej się z teleskopu, małej kamery oraz źródła światła. Metoda ta daje możliwość wykonania optycznego powiększenia operowanego obszaru oraz wykonania za pomocą mikronarzędzi nacięć koniecznych do usunięcia fragmentów chorych tkanek i złogów endometrium.

Biorąc pod uwagę rozmiar narządów rozrodczych kobiety, laparoskopia ginekologiczna ma znacznie mniejsze ryzyko urazów i wymaga mniejszych nacięć, niż tradycyjne metody chirurgiczne. Co za tym idzie, powrót do zdrowia po zabiegu przy użyciu laparoskopu jest znacznie krótszy, a dokładnie usunięte ogniska endometriozy zmniejszają ryzyko nawrotu choroby.

Wskazaniem do leczenia endometriozy metodą chirurgiczną jest nasilony ból w obrębie miednicy mniejszej oraz torbiele endometrialne jajników i jajowodów - informuje klinika KCM z Jeleniej Góry, która oferuje zabiegi usuwania endometriozy..

Prawidłowo przeprowadzona operacja powinna poprawić płodność pacjentki i umożliwić jej macierzyństwo. Zajście w ciążę w przypadku endometriozy jest lekarstwem samym w sobie – organizm kobiety zatrzymuje bowiem cykl menstruacyjny, co przyczynia się do wygłuszenia i zaniknięcia ognisk endometriozy.

Choć niewiele ośrodków w Polsce jest wykwalifikowanych do skutecznego przeprowadzania tego typu zabiegów, istnieją metody które z roku na rok poprawiają jakość operacji laparoskopowych, jednym z nich jest wspomniana klinika KCM, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej zapisz się na konsultację ze specjalistami, tutaj dowiesz się więcej: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm.

Najlepszym ich przykładem jest laparoskopia trójwymiarowa 3D, dzięki której wizualizacja podczas zabiegu jest jeszcze bardziej dokładna. Przekłada się to na bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu i zmniejszenie ryzyka powikłań.

Należy jednak pamiętać, że jedynie wykwalifikowany sztab specjalistów jest w stanie przeprowadzić zabieg skutecznie, dlatego decyzja o podjęciu tej formy leczenia powinna być dokładnie przedyskutowana pomiędzy lekarzem a pacjentką.

 

 
wszystkie artykuły
powrót
 
  Encyklopedia
 Szukaj w encyklopedii
emedica.pl


  Nasza ankieta
Jak oceniasz jakość działania służby zdrowia dzisiaj?
lepiej niż 5 lat temu
nic się nie zmieniło
gorzej niż 5 lat temu
nie mam zdania


wyniki
  Ważne telefony
 • Pogotowie ratunkowe:
  999
 • Policja:
  997
 • Straż pożarna:
  998
 • Pomoc:
  112

  Inne serwisy

  Nota prawna

Patroni medialni:
KRONIKA BIELSAT WIZJA.NET Beskidzka Izba Lekarska

Oferta : zdrowe bielsko, lekarze bielsko - biała, choroby, leczenie, medycyna bielsko, lekarz bielsko, szpitale bielsko-biała, leki, klinika bielsko-biała, kliniki, zdrowie, uroda

Kontakt MediaBielsko wykonanie Wizja.net