Lekarze Kliniki Laboratoria / Analizy lek. Przychodnie
Poradnie Firmy / Sprzęt medyczny Apteki Medycyna naturalna
Psychologia Rehabilitacja Optyka Odnowa biologiczna
Ośrodki sportu i rekreacji Fitness cluby / Kulturystyka Sklepy kosmetyczne Salony fryzjerskie,kosmetyczne


   14 sierpnia 2020 Imieniny: Maksymiliana,Alfreda    MediaBielsko
biuro@mediabielsko.pl
  Przydatne adresy

  Informacje


  Linki

  Polecamy
 • Najpopularniejszy serwis z ofertami pracy z Bielska - Białej i regionu. To najbardziej popularny serwis tego typu. Jeżeli szukasz pracy w Bielsku - szukaj go na stronie Praca Bielsko - Biała

 • Mieszkania, działki, domy na sprzedaż, wynajem z Bielska - Białej. Tysiące ogłoszeń z biur nieruchomości i prywatnych. Przeglądaj ogłoszenia i dodaj własne - serwis Nieruchomości Bielsko

 • Chcesz wypromować stronę internetową ? Skorzystaj z usług pozycjonowania firmy WizjaNet - najbardziej renomowanej i znanej firmy w regionie. Więcej: Pozycjonowanie Bielsko 
   Artykuł
  PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Przyczyny, objawy, leczenie  (04-12-2018)

Szacuje się, że to zaburzenie dotyka nawet około 10-15 proc. kobiet. PCOS to choroba, która jest także najczęstszą przyczyną niepłodności.

 

Zespół wielotorbielowatych lub policystycznych jajników (ang. polycystic ovary syndrome, PCOS) to często występujące u kobiet zaburzenia endokrynne, które powiązane jest z nieprawidłowym działaniem jajników. Chorobę zdiagnozować może ginekolog, ale istnieje szereg objawów, które mogą wskazywać na jej rozwój.

Czym dokładnie jest PCOS? Co wywołuje zespół policystycznych jajników? Jakie są główne objawy tego zaburzenia? W końcu, jak można go leczyć?

Czym jest PCOS?

PCOS to inaczej zespół policystycznych, wielotorbielowatych jajników. Zaburzenie to jest najczęściej występującym u kobiet w wieku rozrodczym.

Jest to zaburzenie hormonalne, w którym dochodzi do powstawania pęcherzyków oraz do dojrzewania komórek jajowych, ale nie wydostają się one z jajników do jajowodów. Pęcherzyki te obumierają i przekształcają się w małe torbiele.

Co powoduje powstanie PCOS?

Badacze wskazują, że PCOS jest przede wszystkim efektem stymulacji jajników przez nadmiar hormonów męskich (androgenów), w tym głównie hormonu DHEA-S oraz testosteronu. W efekcie dochodzi do nadmiernego uwalniania hormonu luteinizującego LH.

Genezą PCOS może być również zbyt wysoki poziom insuliny we krwi (hiperinsulinemia) w przypadku tych kobiet, u których jajniki są czułe na insulinę.

Objawy PCOS:

 • nieregularne, rzadkie miesiączki, ale choroba może także pojawić się przy miesiączkach regularnych

 • duże krwawienia podczas miesiączek

 • wydłużony czas trwania napięcia przedmiesiączkowego – bóle, zmiany nastroju, wzdęcia

 • problemy z zajściem w ciążę – są powiązane z brakiem albo rzadkimi owulacjami przy PCOS

 • objawy skórne wynikające z nadmiaru androgenów – łojotok, trądzik, łysienie, zarost na twarzy

 • nadmierna skłonność do tycia

Jak diagnozuje się PCOS?

Diagnozę stawia ginekolog na podstawie wywiadu lekarskiego z pacjentką, a także odpowiednich badań.

W diagnostyce PCOS najczęściej ginekolog wykorzystuje USG dróg rodnych. Na obrazie można zobaczyć wtedy powiększone jajniki wypełnione pęcherzykami. Dodatkowo, zaleca się badania hormonalne z krwi.

PCOS może być także powiązane z występowaniem z innych zaburzeń hormonalnych, które mogą być efektem wrodzonego przerostu nadnerczy, zespołu Cushinga, hiperprolaktynemii.

Leczenie PCOS

Leczenie zespołu policystycznych jajników polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny choroby, czyli zaburzeń w gospodarce hormonalnej. W efekcie można zapobiec długoterminowym konsekwencjom choroby, na przykład takim jak niepłodność.

Najczęściej ginekolog przepisuje wtedy tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogenowym, które pozwalają na zmniejszenie ilości androgenów w organizmie. Gdy PCOS jest powiązane z insulinoopornością, wówczas zleca się także stosowanie odpowiednich leków, na przykład metforminy.

Kobietom o nadmiernej masie ciała zaleca się również zmianę trybu życia na bardziej aktywny, a także zmianę diety na mniej kaloryczną, składającą się z regularnych posiłków.

Diagnostyka i leczenie PCOS – skorzystaj z zaufanego gabinetu

Jeżeli także podejrzewasz u siebie występowanie zespołu policystycznych jajników, potrzebny będzie dobry ginekolog, który wykona odpowiednią diagnostykę, a następnie poprowadzi leczenie.

Na wizytę do lekarza ginekologa zaprasza Klinika Galena - Poradnie i szpital w Bielsku Białej. Zachęcamy do umówienia się na wizytę!

wszystkie artykuły
powrót
 
  Encyklopedia
 Szukaj w encyklopedii
emedica.pl


  Nasza ankieta
Jak oceniasz jakość działania służby zdrowia dzisiaj?
lepiej niż 5 lat temu
nic się nie zmieniło
gorzej niż 5 lat temu
nie mam zdania


wyniki
  Ważne telefony
 • Pogotowie ratunkowe:
  999
 • Policja:
  997
 • Straż pożarna:
  998
 • Pomoc:
  112

  Inne serwisy

  Nota prawna

Patroni medialni:
KRONIKA BIELSAT WIZJA.NET Beskidzka Izba Lekarska

Oferta : zdrowe bielsko, lekarze bielsko - biała, choroby, leczenie, medycyna bielsko, lekarz bielsko, szpitale bielsko-biała, leki, klinika bielsko-biała, kliniki, zdrowie, uroda

Kontakt MediaBielsko wykonanie Wizja.net