Lekarze Kliniki Laboratoria / Analizy lek. Przychodnie
Poradnie Firmy / Sprzęt medyczny Apteki Medycyna naturalna
Psychologia Rehabilitacja Optyka Odnowa biologiczna
Ośrodki sportu i rekreacji Fitness cluby / Kulturystyka Sklepy kosmetyczne Salony fryzjerskie,kosmetyczne


   27 października 2020 Imieniny: Sabiny,Iwony    MediaBielsko
biuro@mediabielsko.pl
  Przydatne adresy

  Informacje


  Linki

  Polecamy
 • Najpopularniejszy serwis z ofertami pracy z Bielska - Białej i regionu. To najbardziej popularny serwis tego typu. Jeżeli szukasz pracy w Bielsku - szukaj go na stronie Praca Bielsko - Biała

 • Mieszkania, działki, domy na sprzedaż, wynajem z Bielska - Białej. Tysiące ogłoszeń z biur nieruchomości i prywatnych. Przeglądaj ogłoszenia i dodaj własne - serwis Nieruchomości Bielsko

 • Chcesz wypromować stronę internetową ? Skorzystaj z usług pozycjonowania firmy WizjaNet - najbardziej renomowanej i znanej firmy w regionie. Więcej: Pozycjonowanie Bielsko 
   Artykuł
  Woda – klucz do zdrowia nerek  (03-02-2020)
Życiodajna woda – niezbędna do tego, by nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Niestety, często zapominamy o jej dobroczynnym wpływie, co z czasem prowadzi do pojawienia się różnych problemów, m.in. z układem moczowym. Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak ważne i co powinniśmy pić, by uniknąć problemów zdrowotnych?

Niedobór wody w organizmie

Codzienne wypijanie określonej ilości wody sprzyja nie tylko profilaktyce takich chorób jak np. kamica moczowa. To po prostu jeden z warunków prawidłowej diety. Jeśli nie mamy przeciwwskazań co do ilości wypijanych płynów, powinniśmy przyjmować min. 2-2,5 litra wody dziennie. Niestety, przyzwyczailiśmy się do tego, że po płyny sięgamy dopiero w momencie, gdy dopada nas pragnienie. Ponadto nasza dieta obfituje m.in. w kawę i herbatę. Podobnie jest ze słodzonymi napojami. To zazwyczaj pierwszy wybór wielu z nas. 

Dlaczego picie wody jest ważne?   

Picie wody ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku prawidłowego funkcjonowania nerek. Źle zbilansowana dieta, obfita w wapń, sól czy białko może prowadzić do wytrącania się tzw. złogów w naszym układzie moczowym. Z wytrąconych drobinek z czasem mogą uformować się kamienie nerkowe. By uniknąć podobnego scenariusza, należy zadbać o przepływ płynów przez nasze nerki. Im więcej pijemy, tym więcej moczu wytwarza i wydala nasz organizm. Nasilony przepływ moczu utrudnia formowania się kamieni, a ich niewielkie drobinki są wypłukiwane z organizmu.

Po większe ilości płynów najlepiej sięgać przed snem. W nocy, gdy przepływ moczu jest mniejszy, powstają idealne warunki do rozwoju kamicy moczowej.

Co powinniśmy pić?    

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – nie bez znaczenia pozostaje również to, co pijemy. Bez wątpienia najlepszym możliwym rozwiązaniem jest nisko zmineralizowana woda mineralna. To właśnie ona powinna być dla nas napojem, po który sięgniemy w pierwszej kolejności. Przy okazji warto ograniczyć spożywanie innych płynów. Z diety najlepiej wyłączyć napoje zwierające większe ilości szczawianów, w tym kompot z rabarbaru, kakao, soki jeżynowe i agrestowe itp. Ograniczajmy także ilość herbaty i kawy wypijanej w ciągu dnia.  

Kto powinien pamiętać o wodzie?

O obfitym nawadnianiu powinny pamiętać przede wszystkim osoby prowadzące aktywny tryb życia. W wyniku fizycznego wysiłku nasz organizm może stracić nawet do 1-2 litrów wody na godzinę. To duży ubytek, który należy regularnie uzupełniać.

Zwiększone spożycie wody zaleca się także osobom cierpiącym z powodu kamicy moczowej. W tym wypadku nawadnianie powinno odbywać się jak najczęściej. W przypadku kamicy cystynowej dzienne wskazania dotyczące wody wynoszą nawet 3-4 litry dziennie. To oznacza, że płyny powinniśmy uzupełniać „na siłę”, by zwiększyć diurezę. To kluczowy element w profilaktyce kamicy.

wszystkie artykuły
powrót
 
  Encyklopedia
 Szukaj w encyklopedii
emedica.pl


  Nasza ankieta
Jak oceniasz jakość działania służby zdrowia dzisiaj?
lepiej niż 5 lat temu
nic się nie zmieniło
gorzej niż 5 lat temu
nie mam zdania


wyniki
  Ważne telefony
 • Pogotowie ratunkowe:
  999
 • Policja:
  997
 • Straż pożarna:
  998
 • Pomoc:
  112

  Inne serwisy

  Nota prawna

Patroni medialni:
KRONIKA BIELSAT WIZJA.NET Beskidzka Izba Lekarska

Oferta : zdrowe bielsko, lekarze bielsko - biała, choroby, leczenie, medycyna bielsko, lekarz bielsko, szpitale bielsko-biała, leki, klinika bielsko-biała, kliniki, zdrowie, uroda

Kontakt MediaBielsko wykonanie Wizja.net