Lekarze Kliniki Laboratoria / Analizy lek. Przychodnie
Poradnie Firmy / Sprzęt medyczny Apteki Medycyna naturalna
Psychologia Rehabilitacja Optyka Odnowa biologiczna
Ośrodki sportu i rekreacji Fitness cluby / Kulturystyka Sklepy kosmetyczne Salony fryzjerskie,kosmetyczne


   27 października 2020 Imieniny: Sabiny,Iwony    MediaBielsko
biuro@mediabielsko.pl
  Przydatne adresy

  Informacje


  Linki

  Polecamy
 • Najpopularniejszy serwis z ofertami pracy z Bielska - Białej i regionu. To najbardziej popularny serwis tego typu. Jeżeli szukasz pracy w Bielsku - szukaj go na stronie Praca Bielsko - Biała

 • Mieszkania, działki, domy na sprzedaż, wynajem z Bielska - Białej. Tysiące ogłoszeń z biur nieruchomości i prywatnych. Przeglądaj ogłoszenia i dodaj własne - serwis Nieruchomości Bielsko

 • Chcesz wypromować stronę internetową ? Skorzystaj z usług pozycjonowania firmy WizjaNet - najbardziej renomowanej i znanej firmy w regionie. Więcej: Pozycjonowanie Bielsko 
   Artykuł
  Uporczywe swędzenie ucha – czy to poważny problem?  (03-02-2020)
Każdemu z nas czasem zdarza się je poczuć – nieznośne swędzenie wewnątrz ucha. Problem wydawałoby się wręcz banalny, jednak na tyle uciążliwy, że wielu pacjentów z tą dolegliwością decyduje się na wizytę laryngologiczną. Czy słusznie? Czy swędzenie ucha to faktycznie błahostka, czy może pierwszy objaw poważnych problemów? W poniższym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Swędzenie ucha – możliwe przyczyny

Choć na swędzenie ucha najczęściej skarżą się kobiety w średnim i starszym wieku, to taka dolegliwość może przytrafić się w zasadzie każdemu. Skąd się bierze? Niestety, nie sposób wskazać jednoznacznej przyczyny świądu. Tych może być wiele, a poszukiwanie źródła tak błahego problemu może trwać naprawdę długo. Jest jednak kilka scenariuszy, które warto wziąć pod uwagę w momencie, gdy sami zetkniemy się ze swędzeniem ucha.

Syndrom swędzącego ucha   

Czasem problem faktycznie okazuje się niegroźny, a leczenie objawowe okazuje się jedynym rozwiązaniem. Tak jest np. w przypadku tzw. syndromu swędzącego ucha. Świąd jest tu jedynym objawem, a pacjenci nie skarżą się na żadne inne dolegliwości.

Problemy z przewodem słuchowym

Zanim uznamy świąd za objaw odizolowany, warto pomyśleć o nim jak o początku problemów z przewodem słuchowym. Nieprzyjemne swędzenie może być jedną z pierwszych dolegliwości towarzyszących grzybiczemu zapaleniu ucha zewnętrznego. Podobnie jest w przypadku pacjentów zmagających się z przewlekłym zapaleniem ucha środkowego. W tym wypadku ma to związek z występującymi przy okazji wysiękami z ucha. W takim wypadku wizyta u laryngologa będzie konieczna.   

Swędzenie uszu – problem… osobowości?

Okazuje się, że swędzenie ucha nie musi być objawem np. zapalenia ucha zewnętrznego. Równie dobrze może mieć podłoże… psychologiczne. Tak jest w przypadku osób posiadających osobowość typu D. Co to oznacza? To tzw. osobowość stresowa – ich usposobienie, negatywne stany emocjonalne i podatność na stres mogą być powiązane ze świądem kanału słuchowego. Dotyczy to również osób introwersyjnych.  

Inne przyczyny?

Swędzenie ucha może być również wynikiem niewłaściwej higieny – zwłaszcza gdy stosujemy patyczki kosmetyczne do czyszczenia przewodu słuchowego. Wkładanie ich w głąb przewodu słuchowego może spowodować podrażnienie lub uszkodzenie przewodu słuchowego, co może poskutkować także infekcją ucha. Objaw może pojawić się także u osób często korzystających z basenów. Przed pływaniem warto więc skorzystać z preparatów na bazie olejków, które uchronią przewód słuchowy przed negatywnym oddziaływaniem wody. Na świąd mogą skarżyć się także osoby cierpiące z powodu alergii.

wszystkie artykuły
powrót
 
  Encyklopedia
 Szukaj w encyklopedii
emedica.pl


  Nasza ankieta
Jak oceniasz jakość działania służby zdrowia dzisiaj?
lepiej niż 5 lat temu
nic się nie zmieniło
gorzej niż 5 lat temu
nie mam zdania


wyniki
  Ważne telefony
 • Pogotowie ratunkowe:
  999
 • Policja:
  997
 • Straż pożarna:
  998
 • Pomoc:
  112

  Inne serwisy

  Nota prawna

Patroni medialni:
KRONIKA BIELSAT WIZJA.NET Beskidzka Izba Lekarska

Oferta : zdrowe bielsko, lekarze bielsko - biała, choroby, leczenie, medycyna bielsko, lekarz bielsko, szpitale bielsko-biała, leki, klinika bielsko-biała, kliniki, zdrowie, uroda

Kontakt MediaBielsko wykonanie Wizja.net