Lekarze Kliniki Laboratoria / Analizy lek. Przychodnie
Poradnie Firmy / Sprzęt medyczny Apteki Medycyna naturalna
Psychologia Rehabilitacja Optyka Odnowa biologiczna
Ośrodki sportu i rekreacji Fitness cluby / Kulturystyka Sklepy kosmetyczne Salony fryzjerskie,kosmetyczne
   19 sierpnia 2022 Imieniny: Jana,BolesÅ‚awa    MediaBielsko
biuro@mediabielsko.pl
  Przydatne adresy

  Informacje


  Linki

  Polecamy
  • Najpopularniejszy serwis z ofertami pracy z Bielska - BiaÅ‚ej i regionu. To najbardziej popularny serwis tego typu. Jeżeli szukasz pracy w Bielsku - szukaj go na stronie Praca Bielsko - BiaÅ‚a

  • Mieszkania, dziaÅ‚ki, domy na sprzedaż, wynajem z Bielska - BiaÅ‚ej. TysiÄ…ce ogÅ‚oszeÅ„ z biur nieruchomoÅ›ci i prywatnych. PrzeglÄ…daj ogÅ‚oszenia i dodaj wÅ‚asne - serwis NieruchomoÅ›ci Bielsko

  • Chcesz wypromować stronÄ™ internetowÄ… ? Skorzystaj z usÅ‚ug pozycjonowania firmy WizjaNet - najbardziej renomowanej i znanej firmy w regionie. WiÄ™cej: Pozycjonowanie Bielsko



 
  Oparzenia

   

Oparzenie to uraz tkanek spowodowany działaniem wysokiej temperatury (90% oparzeń), płynów żrących (5%) oraz prądu elektrycznego lub wyładowania atmosferycznego (5%).

W zależności od temperatury i czasu jej działania uszkodzenia tkanek wahają się od przemijających zmian zapalnych (zaczerwienienie, obrzęk) aż do nieodwracalnych zmian – martwicy.

Każde oparzenie uszkadza funkcję ochronną skóry. W wyniku oparzenia znacznej powierzchni ciała organizm traci duże ilości płynów tkankowych, soli i białka. Takie rany łatwo ulegają zakażeniu, co może prowadzić do powstania ropni i dużych blizn.

Ciężkość oparzenia oraz rokowanie ustalane jest na podstawie rozmiarów oparzenia, jego lokalizacji oraz wieku ofiary (gorzej rokują dzieci i ludzie starsi).

Ryzyko oparzenia jest największe u 5. letnich dzieci.

Niestety wbrew pozorom, im mniejsza bolesność przy rozległych oparzeniach tym rokowanie jest gorsze.

O rozmiarze oparzenia decyduje powierzchnia i głębokość.

Powierzchnię oparzenia określa „Reguła 9” Wallacea: powierzchnia ciała oparzonego podzielona jest na pola, które stanowią 9% lub 18% całkowitej powierzchni ciała. U dorosłych: głowa stanowi 9%, przednia i tylnia powierzchnia tułowia po 18%, każda z kończyn górnych po 9%, krocze 1%, każda kończyna dolna po 18%. U dzieci poniżej 5. roku życia głowa stanowi 18%, kończyny górne po 9%, kończyny dolne po 14% i tułów łącznie 36%.

Podział głębokości oparzeń:

  • I stopieÅ„. Oparzenie obejmuje tylko naskórek, widzimy rumieÅ„ i obrzÄ™k skóry, poszkodowany zgÅ‚asza ból.
  • II stopieÅ„. Uszkodzenie dotyczy naskórka i powierzchownej warstwy skóry wÅ‚aÅ›ciwej. Skóra jest zaczerwieniona, powstajÄ… na niej pÄ™cherze, czucie jest zachowane.
  • III stopieÅ„. Martwica caÅ‚ego naskórka i skóry wÅ‚aÅ›ciwej, może obejmować też tkanki znajdujÄ…ce siÄ™ poniżej skóry: skóra jest sucha, biaÅ‚a lub szara, może być ze strupem, brak jest czucia bólu.

Stopnie kliniczne oparzeń:

  • oparzenia zaliczamy do lekkich jeżeli obejmujÄ…: I i II stopieÅ„ poniżej 15% powierzchni ciaÅ‚a lub III stopieÅ„ poniżej 5%
  • oparzenia zaliczamy do Å›rednich jeÅ›li obejmujÄ… I i II stopieÅ„ od 15% do 30% powierzchni ciaÅ‚a lub III stopieÅ„ poniżej 10%
  • oparzenia zaliczamy do ciężkich gdy obejmujÄ… I i II stopieÅ„ powyżej 30% powierzchni ciaÅ‚a lub III stopieÅ„ powyżej 10% lub III stopieÅ„ dotyczÄ…cy twarzy, stóp i rÄ…k lub oparzenia dróg oddechowych

Postępowanie:

  • OdsuniÄ™cie poszkodowanego do źródÅ‚a ciepÅ‚a.
  • Ugaszenie odzieży. Przyczepiony do ubrania palÄ…cy siÄ™ materiaÅ‚ musi zostać usuniÄ™ty, podczas gdy przyczepiony do skóry powinien tam pozostać.
  • Zabezpieczenie drożnoÅ›ci dróg oddechowych (należy usunąć oparzonego z pomieszczenia zadymionego)
  • Natychmiastowe schÅ‚adzanie zimnÄ… wodÄ… oparzonej powierzchni przez kilkanaÅ›cie minut (zmniejsza to stopieÅ„ oparzenia, ponieważ zimna woda odbiera oparzonej skórze ciepÅ‚o, dziaÅ‚a przeciwobrzÄ™kowo a ponadto uÅ›mierza ból). Należy pamiÄ™tać, że woda powinna być czysta i mieć temperaturÄ™ ok. 20 st.C. Można zanurzyć poszkodowanego w wannie, na co najmniej 20 minut.
  • Przy oparzeniach w obrÄ™bie jamy ustnej i gardÅ‚a poszkodowany powinien pÅ‚ukać gardÅ‚o zimnÄ… wodÄ… albo ssać kawaÅ‚ki lodu.
  • W przypadku oparzeÅ„ chemicznych np. kwasem lub zasadÄ…, należy spÅ‚ukiwać oparzonÄ… powierzchniÄ™ strumieniem bieżącej wody przez 15 minut. Jedynie w przypadku ofiar oparzonych wapnem niegaszonym przed zmywaniem oparzonej powierzchni należy najpierw na sucho wytrzeć wapno ze skóry.
  • Trzeba koniecznie zdjąć obrÄ…czki, pierÅ›cionki, krawat itp. – ze wzglÄ™du na szybko pojawiajÄ…cy siÄ™ obrzÄ™k.
  • W celu unikniÄ™cia zakażenia należy zaopatrzyć ranÄ™ jaÅ‚owym opatrunkiem.
  • Należy przewieźć oparzonego do szpitala.

Czego nie wolno robić:

Po oparzeniu nie wolno zrywać ubrania, które przykleiło się do skóry, należy ostrożnie ściągać pozostałą odzież.

W przypadku oparzeń o dużej powierzchni, ciało należy schładzać tylko wilgotnymi chustami, nie wolno polewać bieżącą zimną wodą!

Nie wolno stosować na świeże oparzenie żadnych maści, kremów lub innych powszechnie stosowanych okładów np. z kwaśnego mleka.

Nie wolno neutralizować kwasów zasadami i odwrotnie, jedynym i najlepszym środkiem leczniczym jest woda.



źródło: www.pierwszapomoc.com
powrót
 
  Encyklopedia
 Szukaj w encyklopedii
emedica.pl


  Nasza ankieta


wyniki
  Ważne telefony
  • Pogotowie ratunkowe:
    999
  • Policja:
    997
  • Straż pożarna:
    998
  • Pomoc:
    112

  Inne serwisy

  Nota prawna

Patroni medialni:
KRONIKA BIELSAT WIZJA.NET Beskidzka Izba Lekarska

Oferta : zdrowe bielsko, lekarze bielsko - biała, choroby, leczenie, medycyna bielsko, lekarz bielsko, szpitale bielsko-biała, leki, klinika bielsko-biała, kliniki, zdrowie, uroda

Kontakt MediaBielsko wykonanie Wizja.net